Księgi wieczyste Świnoujście


Wybierz ulicę, na której chcesz odnaleźć nieruchomość:


Księgi wieczyste: Świnoujście

Księgi wieczyste są publicznymi rejestrami prowadzonymi dla wszystkich nieruchomości w kraju. Niezależnie do tego, czy jest to mieszkanie, dom, działka, grunt, garaż – każda nieruchomość powinna mieć założoną i prowadzoną księgę wieczystą, aby móc autorytarnie ustalić, kto ma do niej prawa i jakiego rodzaju są to prawa.

Numer księgi wieczystej

Identyfikacja danej księgi wieczystej odbywa się po jej numerze. To ciąg 15 znaków, a konkretnie liter, cyfr oraz ukośników. Pierwsze cztery znaki wskazują na oznaczenie sądu rejonowego, który założył i prowadzi księgę, a także na bieżąco aktualizuje jej informacje. Osiem cyfr między dwoma ukośnikami to kolejny numer księgi z repozytorium, zaś po drugim ukośniku znajduje się cyfra kontrolna, kończąca numer KW.

Wyszukiwanie numeru księgi wieczystej: Świnoujście

Numer księgi wieczystej jest konieczny, bo poznać wpisy w księdze – tylko z jego pomocą można odnaleźć właściwy dokument. Wyszukanie numeru KW nie odbywa się jednak za pomocą darmowych wyszukiwarek online, bo takie dane nie są udostępniane publicznie przez właścicieli nieruchomości. Osoby niebędące właścicielami, które nie mają wglądu do aktu notarialnego zakupu nieruchomości, gdzie zawsze znajduje się numer KW, mogą zdobyć go na inne sposoby – do wyboru są trzy:

Wnioski w instytucjach muszą być opłacone oraz zawierać przekonujące uzasadnieniem ze wskazanym interesem prawnym, aby decyzja była pozytywna. Trzeba też poczekać do kilku dni do kilku tygodni na rozpatrzenie wniosku. Szukanie online numeru KW jest prostsze i wygodne, nie wymaga uzasadnienia interesu prawnego. Pobranie numeru kosztuje 29 zł brutto. Szukanie numeru KW online odbywa się po adresie albo numerze działki. Numer działki można ewentualnie także uzyskać online, na stronie geoportal.gov.pl

Dostęp do treści z księgi wieczystej

Znając numer KW, można już uzyskać dostęp do treści księgi wieczystej. Księgi są przechowywane w sądzie rejonowym właściwym dla lokalizacji nieruchomości. Z sądu można pobrać odpis papierowy dokumentu, co kosztuje 30 zł. Na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości są udostępniane wersje elektroniczne ksiąg. Przeglądanie ich jest darmowe, zaś pobranie elektronicznego odpisu księgi wieczystej kosztuje 20 zł. Szukanie odbywa się po numerze KW, bez niego nie można uzyskać wglądu do ksiąg.

Po co jest potrzebna księga wieczysta?

Księgi wieczyste zawierają istotne informacje z punktu widzenia stanu prawnego nieruchomości, dlatego przydają się przy zawieraniu różnych transakcji na nieruchomościach, jak zakup, wynajem, a także w postępowaniu spadkowym. Warto zapoznać się z wpisami w KW, by wiedzieć kto jest prawnym właścicielem nieruchomości, kto ma prawa do nieruchomości, czy występują jakieś obciążenia na nieruchomości czy wpisy hipoteczne.