Księgi wieczyste Szczecin


Wybierz ulicę, na której chcesz odnaleźć nieruchomość:


Księgi wieczyste: Szczecin

Szczecin ma rozwinięty rynek pierwotny i wtórny nieruchomości, zatem można znaleźć lokale użytkowe czy mieszkalne na wynajem lub do kupna. Każda taka nieruchomość ma księgę wieczystą i jest to bardzo istotny dokument z punktu widzenia transakcji z udziałem tej nieruchomości.

Numer księgi wieczystej

Księga wieczysta ma identyfikator, który pozwala zidentyfikować i odnaleźć dokument. Ten numer jest unikatowy i prowadzi tylko do jednej księgi wieczystej. Składa się on z ciągu cyfr oraz liter przedzielonych dwoma ukośnikami:

Wyszukiwanie numeru księgi wieczystej: Szczecin

Bez numeru KW nie da się odnaleźć księgi wieczystej. Numer ten zazwyczaj mają właściciele, osoby postronne zaś mogą go poznać poprzez:

Dostęp do treści z księgi wieczystej

Księgi wieczyste odnaleźć można po ich numerze w sądzie rejonowym właściwym dla lokalizacji nieruchomości oraz online na portalu Ministerstwa Sprawiedliwości. Przeglądanie jest darmowe, za pobranie dokumentu internetowo oraz odpis papierowy z sądu należy zapłacić.

Po co jest potrzebna księga wieczysta?

Księgę wieczystą sprawdza się zazwyczaj podczas kupna nieruchomości, aby potwierdzić status prawny, sprawdzić hipotekę etc. Warto także zajrzeć do niej przy okazji wynajmu nieruchomości, aby upewnić się, że oferent lokalu użytkowego czy mieszkalnego jest jego faktycznym właścicielem.