Księgi wieczyste Gdańsk


Wybierz ulicę, na której chcesz odnaleźć nieruchomość:


Księgi wieczyste: Gdańsk

Poszukujący nieruchomości na wynajem lub kupno muszą zmierzyć się z szeregiem formalności. Niektóre są niezbędne, inne zaś leżą po prostu w interesie kupującego lub najemcy – pozwalają uchronić się przed zakupem nieruchomości o niejasnym stanie prawnym czy wynajmem lokalu od niewłaściwej osoby. W tym kontekście księgi wieczyste nieruchomości są bardzo przydatne.

Numer księgi wieczystej

Każda księga wieczysta ma swój unikatowy numer, składający się z cyfr i liter. Dzięki temu identyfikatorowi z łatwością można odnaleźć właściwą księgę wieczystą, bo numer nigdy nie prowadzi do dwóch różnych dokumentów.

Wyszukiwanie numeru księgi wieczystej: Gdańsk

Jak postępować, jeśli nie zna się numeru księgi wieczystej, a chce się przejrzeć jej zapisy? Na szczęście jest kilka możliwości pozwalających odnaleźć numer KW. Osoby lubiące załatwiać sprawy online, z pewnością przyjmą z zadowoleniem fakt, że można znaleźć numer KW poprzez internetową wyszukiwarkę numerów ksiąg wieczystych. Gdańsk ma nieruchomości zaindeksowane w tej wyszukiwarce, ale nie tylko – ta rzetelna baza jest bardzo bogata w dane. Szukanie odbywa się za pomocą adresów lub numerów działek. To wygodna i szybka metoda. Za pobranie księgi należy zapłacić 29 zł.

Oczywiście można też szukać numerów KW w organach sądowych oraz samorządowych – konkretnie w Starostwie Powiatowym lub w Sądzie Rejonowym, Wydział Ksiąg Wieczystych (Gdańsk ma kilka takich sądów). W przypadku składania wniosku w tych organach trzeba mieć ważny interes prawny oraz wnieść opłatę.

Dostęp do treści z księgi wieczystej

Księgi wieczyste są jawne, bo tak stanowi prawo. Co więcej w przepisach zawarta jest zasad, że nieznajomość wpisów w księdze wieczystej nie jest usprawiedliwieniem w razie ewentualnych kwestii spornych. Księgi znajdziesz:

Po co jest potrzebna księga wieczysta?

Warto przejrzeć wpisy księgi wieczystej: