Księgi wieczyste Kielce


Wybierz ulicę, na której chcesz odnaleźć nieruchomość:


Księgi wieczyste: Kielce

Decyzji o zakupie lub wynajmie nieruchomości nie należy podejmować pochopnie. Warto rozważyć wszystkie za i przeciw oraz sprawdzić dokładnie informacje o nieruchomości przed podpisaniem umowy. Dokumentem dostarczającym niezbędnych informacji o nieruchomości jest m.in. jej księga wieczysta.

Numer księgi wieczystej

Szukanie księgi wieczystej – Kielce czy inne miasto jest miejscem zlokalizowania nieruchomości – zaczyna się od numeru KW. Ten identyfikator cechuje się tym, że:

Wyszukiwanie numeru księgi wieczystej: Kielce

Aby dowiedzieć, jaki numer ma księga wieczysta nieruchomości, nie wystarczy poszperać w Internecie – taki numer nie jest raczej udostępniany. Nie ma możliwości wyszukania numeru KW za darmo, wszystkie znane metody obejmują uiszczenie opłat. Do wyboru jest prostsza i wygodniejsza opcja internetowa lub bardziej skomplikowane drogi urzędowe.

Dwie instytucje, które wydają numery KW, to Starostwo Powiatowe oraz Sąd Rejonowy, Wydział Ksiąg Wieczystych, Kielce. W tych organach trzeba uzasadnić interes prawny. Nie ma takiej konieczności przy szukaniu numeru online za pomocą wyszukiwarki. Znając tylko adres lub numer działki szybko można odnaleźć numer KW oraz pobrać go za 29 zł.

Dostęp do treści z księgi wieczystej

Po znalezieniu numeru KW, aby odczytać zapisy samej księgi trzeba:

Albo:

Po co jest potrzebna księga wieczysta?

Księga wieczysta przydaje się podczas transakcji sprzedaży i kupna nieruchomości, kiedy to nabywca potwierdza stan prawny nieruchomości, a następnie zmienia wpisy w KW po zakupieniu nieruchomości, a sprzedający przedstawia odpis do wglądu notariuszowi. Także najemcy nieruchomości mogą skorzystać z wpisów KW, aby potwierdzić faktycznego właściciela nieruchomości.