Księgi wieczyste Ustroń


Wybierz ulicę, na której chcesz odnaleźć nieruchomość:


Księgi wieczyste: Ustroń

W Ustroniu znajdują się nieruchomości różnego rodzaju – mieszkalne, usługowe, biurowe, a także działki, magazyny, hale. Wszystkie nieruchomości, niezależnie od ich przeznaczenia, mają własne księgi wieczyste. Dzięki takim publicznym rejestrom, zakładanym przez sądy rejonowe, można ustalić, kto jest właścicielem nieruchomości lub jakie podmioty mają także do niej prawa. Właśnie takie dane wraz z dokładną powierzchnią i położeniem, są wpisane do ksiąg wieczystych.

Numer księgi wieczystej

System ksiąg wieczystych w kraju jest uporządkowany dzięki procesowi nadawania każdemu dokumentu numeru wedle identycznego schematu. Numer KW to identyfikator o unikalnym charakterze, który zawsze odsyła tylko do jednej księgi. Składa się z 15 znaków, takich jak cyfry, litery, ukośniki. Na początku numeru stoi oznaczenie sądu rejonowego – ma format XYZ1, a po ukośniku dopiero podany jest właściwy numer dokumentu, kolejny z repozytorium. Numer KW uzupełnia stojąca po kolejnym ukośniku cyfra kontrolna, nadawana automatycznie.

Wyszukiwanie numeru księgi wieczystej: Ustroń

Osoby zainteresowane wpisami w księdze, muszą mieć nadany numer KW. Tylko ten identyfikator pozwala na odnalezienie właściwego dokumentu. Sam adres to za mało. Numer KW można sprawdzić:

Która metoda jest najlepsza? Jeśli nie ma się wglądu do dokumentów z numerem KW, najlepiej jest szukać tego identyfikatora online. Wystarczy bowiem znać sam adres, by szybko wyszukać numer KW i pobrać go za 29 zł. Jeśli szukanie po adresie nie przyniesie jednoznacznych rezultatów, pozostaje sprawdzenie po numerze działki, co też nie jest trudne, bo taki numer można uprzednio wyszukać na stronie geoportal.gov.pl. Sąd rejonowy czy starostwo wymagają złożenia opłaconego wniosku, a decyzje o wydanie numeru KW podejmują na podstawie wpisanego we wniosku interesu prawnego. Taki proces trwa nawet kilka tygodni, dlatego w przypadku, gdy numer KW potrzebny jest pilnie, zdecydowanie lepiej jest skorzystać z opcji internetowego szukania.

Dostęp do treści z księgi wieczystej

Po same księgi wieczyste także można udać się do sądu rejonowego, składając opłacony wniosek – koszt to 30 zł. Odpis elektroniczny można uzyskać online na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości za opłatą 20 zł. Jeśli nie jest potrzebny odpis, a tylko dane z księgi, to można za darmo przejrzeć je na wspomnianej stronie MS.

Po co jest potrzebna księga wieczysta?

Kiedy potrzebny jest odpis? Przy finalizowaniu transakcji na nieruchomości – np. wymaga jego przedłożenia notariusz poświadczający kupno i sprzedaż nieruchomości. Do księgi warto zaglądać w razie wynajmu lokalu, by potwierdzić właściciela czy przed przyjęciem nieruchomości w spadku lub darowiźnie.

Meta description

Księgi wieczyste, Ustroń: poznaj trzy metody na sprawdzenie numeru KW, w tym online, oraz dwie opcje uzyskania dostępu do wpisów w księgach.