Księgi wieczyste Mysłowice


Wybierz ulicę, na której chcesz odnaleźć nieruchomość:


Księgi wieczyste: Mysłowice

Księgi wieczyste to publiczne rejestry prowadzone przez sądy rejonowe i przypisane do danej nieruchomości – każda ma swoją księgę wieczystą. Mysłowice mają mnóstwo różnego typu nieruchomości – od mieszkań przez lokale usługowe po hale czy piwnice – jak znaleźć księgę wieczystą dla konkretnej nieruchomości?

Numer księgi wieczystej

Szukanie księgi wieczystej odbywa się po jej numerze, czyli unikatowym identyfikatorze nadawanym przez sądy. Schemat identyfikowania księgi jest taki sam w całym kraju, a numer odsyła zarówno do papierowych, jak i elektronicznych ksiąg wieczystych. Mysłowice stosują identyfikator w tej samej postaci co inne miasta - XYZ1/12345678/2, w którym:

Wyszukiwanie numeru księgi wieczystej: Mysłowice

Numery ksiąg wieczystych nie są danymi poufnymi, można wyszukać numer KW, ale z drugiej strony nie są to dane powszechnie udostępniane – to znaczy, że przykładowo wpisując adres nieruchomości i hasło: „numer księgi wieczystej Mysłowice online” nie odnajdzie się numeru księgi. Właściciele raczej nie dzielą się online takimi informacjami. Jeśli ktoś nie jest właścicielem nieruchomości, ale chce poznać wpisy dedykowanej jej księdze wieczystej, może wyszukać numer za pomocą specjalnej wyszukiwarki internetowej. Wystarczy wpisać adres lub numer działki – do zdobycia też online na portalu rządowym GeoPortal.gov.pl. Pobranie wyszukanego numeru KW kosztuje 29 zł.

Istnieją też metody tradycyjne pozyskania numeru księgi – w Sądzie Rejonowym albo w Starostwie Powiatowym, ale konieczne jest złożenie opłaconego wniosku oraz podanie interesu prawnego. Szukanie numeru księgi wieczystej online jest szybsze i prostsze.

Dostęp do treści z księgi wieczystej

Mając numer KW, można uzyskać dostęp do wpisów w księdze poprzez:

Po co jest potrzebna księga wieczysta?

Księga wieczysta zawiera informacje o stanie prawnym nieruchomości, to znaczy dane o osobach, które mają do niej prawa oraz skonkretyzowanie, jakiego rodzaju są to prawa. W księdze zawarte są także informacje o obciążeniach na nieruchomości w postaci np. hipotek czy służebności (prawo przechodu przez działkę, służebność przemysłowa, użytkowanie dożywotnie nieruchomości w zamian za przekazanie praw do niej etc.)